SZAKMAI ÚT

Virág háttérbe
Üveges Anna Szakmai út

Pszichológusi praxisomat 2022-ben kezdtem meg a Mindset Terápiás és Tanácsadó Központban, ahol egyéni önismereti folyamatok kísérésén túl kutatási csoportvezetőként dolgoztam és személyiségfejlesztő csoportok keretében segítettem a pszichológia és az önismeret gyakorlata iránt érdeklődő fiatal korosztályt Budapesten és országszerte.

Segítőpraxisomat jelenleg a Változás Tere Pszichológiai Központban végzem, ahol egyéni konzultációk mellett saját módszeremre épülő önismereti csoportok tartásával, módszerfejlesztéssel foglalkozom. Klienseimet a lelki és testi gyógyulás felé vezető úton korszerű módszerszemléletben, az önazonosság útján igyekszem kísérni. Jelenleg a wilberi Integrál Pszichológia terápiás módszereiben képződöm az Integrál Akadémián. Hosszútávú céljaim között szerepel a traumák kezelésére irányuló módszerek elsajátítása és a dinamikusan fejlődő neuropszichológia tanulmányozása és gyakorlata.

Pszichológusi praxisomat 2022-ben kezdtem meg a Mindset Terápiás és Tanácsadó Központban, ahol egyéni önismereti folyamatok kísérésén túl kutatási csoportvezetőként dolgoztam és személyiségfejlesztő csoportok keretében segítettem a pszichológia és az önismeret gyakorlata iránt érdeklődő fiatal korosztályt Budapesten és országszerte.

Segítőpraxisomat jelenleg a Változás Tere Pszichológiai Központban végzem, ahol egyéni konzultációk mellett saját módszeremre épülő önismereti csoportok tartásával, módszerfejlesztéssel foglalkozom. Klienseimet a lelki és testi gyógyulás felé vezető úton korszerű módszerszemléletben, az önazonosság útján igyekszem kísérni. Jelenleg a wilberi Integrál Pszichológia terápiás módszereiben képződöm az Integrál Akadémián. Hosszútávú céljaim között szerepel a traumák kezelésére irányuló módszerek elsajátítása és a dinamikusan fejlődő neuropszichológia tanulmányozása és gyakorlata.

Az alábbiakban olyan, a jelenleg is formálódó szakmai utam főbb állomásait gyűjtöttem össze, amelyek magukban foglalják a pszichológusi praxisban, kutatásban szerzett eddigi tapasztalataimat, tevékenységeimet, pszichológiai tanulmányaimat és az általam alkalmazott módszereket, valamint az aktuálisan zajló továbbképződése(i)met.

Úton a traumaterápiák világába – the Compassionate Inquiry method (2024. májusa –

Nagy álmom teljesült azzal, hogy Dr. Máté Gábor magyar származású kanadai orvos, író és Sat Dharam Kaur ND módszerén keresztül elindulhatok a traumaterápiában képződés útján.

A Compassionate Inquiry method jelentése: Együttérző feltárás. Ez egy testalapú pszichoterápiás módszer, amelyik a traumák feltárására, feldolgozására és oldására optimalizált.

Integrál tanácsadó képzés (Integrál Akadémia – Integrál Pszichológia Szak, INTA)
2022. szeptembere- (jelenleg is)

A képzés során a Ken Wilber által megalkotott integrál pszichológia és integrál szemlélet elméleti és gyakorlati alkalmazásának elsajátításán keresztül, az integrál szemléletű tanácsadói munkát építem bele a pszichológusi praxisba.

Okleveles pszichológus (Károli Gáspár Református Egyetem BTK Pszichológiai Intézet, Klinikai-és egészségpszichológia specializáció)
2017 – 2022

Pszichológia (alap-és) mesterfokozatú diplomámat az Egyetem alapképzésén, majd felnőtt klinikai szakirányán szereztem. A specializáción többek között az érdeklődésem fókuszát képező pszichoszomatika és a módosult tudatállapotokra épülő módszerek szemléletmódját is megismerhettem testközelből. A jövőben esedékes egészségszakpszichológusi diploma megszerzéséhez leginkább illeszkedő mesterszak elvégzése nagyban hozzájárult a kezdeti lelkesedésem növeléséhez és a továbbképzések feltérképezéséhez.

SzomatoDráma-kutató (Nemzet Fiatal Tehetségeiért Kutató Ösztöndíj)
2020. június – 2021. december

Nevemhez köthető a SzomatoDráma® módszer hatásosságának első tudományos igényű vizsgálatára épülő elemzési eljárás kidolgozása és az erről szóló értekezés megírása. 2020-ban másodjára nyertem el a Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat, ezúttal pszichológia-tudományok kategóriában. A közel két évig tartó kutatási projekt támogatója az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, mint az Emberi Erőforrások Minisztériumának háttérintézménye. A munkát Mesterem, Prof. Dr. Bagdy Emőke szakmai felügyelete mellett végeztem.

Bodywork saját élmény (Bodywork Egyesület)
2021. szeptember – (jelenleg is)

A Bodywork nonduális, mozgáson és testtudatosságon alapuló csoportmódszere a tudatos jelenlét aktív gyakorlatán keresztül segít a testérzetek és az érzelmek jelen „itt és most”-ban történő egyre tisztább érzékelésében. A módszer a mai napig segít (test)tudatosságom és testi önismeretem növelésében.

Ultrarövid terápiás konzulens (A Dr. Buda László pszichiáter, pszichoterapeuta által kidolgozott Ultrarövid Terápia® módszerre épülő Ultrarövid terápiás konzulens képzés)
2019. szeptember – 2020. december

Az Ultrarövid Terápia® intenzív konzultációs módszere egy ötlépcsős modell alkalmazására épül, amely az életünkben legaktuálisabb elakadások, nehézségek mögött húzódó kulcstényezők felimeréséhez viszonylag rövid időn belül, mély és hatékony intervenciós elemekkel segít eljutni. A módszerre épülő konzultáció nem minősül pszichoterápiának, mindamellett, biztonságos fogódzókat, megoldási lehetőségeket kínál úgy a testi betegségek és tünetek gyógyulását/enyhülését elősegítő, mint a lelki és testi egészségünket támogató, megőrző öngyógyító folyamatok megindulásához és ahhoz, hogy az ezekhez szükséges lépéseket a gyakorlatban is átültessük. A képzés az elméleti ismeretek mellett komoly hangsúlyt fektetett a saját élményre és az alapos gyakorlásra.

Személyiségzavarok – Nárcisztikus Személyiségzavar akkreditált képzés (Annomentál Kft.)
2020. február

A képzés során „A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról” című sikerkönyv szerzője, Dr. Bánki György pszichiáter és más, a témában jártas szakemberek előadásai és bemutatott esetpéldái mélyebb betekintést adtak a nárcizmus spektrumába, kiemelten érintve a személyiségzavarra jellemző személyiségdinamikát és a nárcisztikus személyiség különböző típusait. Az elméleti tudást az esetek közös átbeszélése, feldolgozása segített elmélyíteni, amely a társas kapcsolódásokban fellelhető ismertető jegyek felismerésére, az egyéb személyiségzavaroktól való megkülönböztetésre, illetve a kezelési lehetőségek személyes és terápiás alkalmazására is hasznos támpontokkal szolgált.

SzomatoDráma Alapélmény (Testtől Lélekig Alapítvány, SzomatoDráma Központ)
2019. március – 2019. augusztus

Az Alapélmény a SzomatoDráma módszertanába nyújtott saját-élmény szintű betekintés, melynek fókuszában az önismeret, az öngyógyítás, a csoportélmény jótékony hatásának megtapasztalása álltak. A testkommunikáció, a testi és lelki működés közötti kapcsolat (biológia és biográfia találkozási pontjai), az életem fontos személyeivel történő képzeletbeli találkozások felszabadító élményei adták számomra a képzés savát és borsát, ezzel is kihangsúlyozva az önismeret szerintem legfőbb célját: játékos és spontán úton, a saját tempómban közelebb kerülni ahhoz, amihez eddig nem mertem és a találkozás, a szembesülés pillanatában, a csoport megtartó erejében megérezni az erőmet és a bátorságomat, amiket aztán a való életben is könnyebben tudok segítségül hívni hasonló helyzetekben.

Professzionális Rajzoktató Tréner (Varázs-ceruza Rajziskola)
2016 – 2020

A képzőművészet és zeneművészet kisgyermekkorom óta szerves részét képezik az életemnek. Közel 10 éve foglalkozom a Dr. Betty Edwards által kidolgozott jobb agyféltekés rajzolás módszerével. Először gyakornokként, majd művészeti trénerként tartottam a hagyományos módszeren alapuló rajztanfolyamokat. Tréneri tevékenységem után az Edwards-féle módszer formabontó, testorientált irányvonalát dolgoztam ki közel egy évig, amelyből szakdolgozati kutatómunkám született. A testfókuszú metodikát a Pszichológiai Intézetben, egyetemi hallgatótársaimnak kísérleti céllal átadva sikeresen alkalmaztam és vetettem egy komplex, de biztató eredményekkel zárult hatásvizsgálat alá.

Egyéb szakmai tapasztalat

Ultrarövid terápiás konzulens (önkéntesség)
2020-tól jelenleg is

E korszerű, intenzív konzultációs módszerrel (ld. fentebb) eddig főként a fiatal felnőttekkel való segítői célú önismereti kíséretben szereztem tapasztalatot. Konzulensi tevékenységemet a módszer kidolgozójának meghívására egy zártkörű, ingyenes projekt keretében a pszichológusi diploma megszerzésééig önkéntesként folytattam.

Arculattervező rajzművész (KaFiBi SzomatoDráma Önismereti Központ)
2022. január – 2022. június

A KaFiBi SzomatoDráma Önismereti Központ művészeti arculatának tervezésében aktívan közreműködtem, célzottan pszichológiai témájú rajzok készítésével. Az alapító-szakember, Sándorfi Tamás felkérésére továbbá a Központ szakembereiről készítettem egy arcképcsarnokot, amely Európa legnagyobb önismereti és életmódfesztiválján, az Everness-en is bemutatásra került.

Szakmai konzulens, NFTÖ mentorjelölt
Nemzeti Tehetség Központ
2020. október – 2021. május

A Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj Alumni mentorjelöltjeként és a Tehetségmenedzsment Workshopok szakmai konzulenseként lehetőségem adódott tehetséges fiatalok elsősorban önismereti, lelki-szellemi kibontakozását támogatni és facilitálni az erre épülő csoportmunkákat. A workshopok a Covid-19 a célból kerültek megszervezésre, hogy az útjukat kereső, pályaválasztás előtt álló tinédzsereknek a fokozott izolálódással járó létformában is legyen lehetőségük kapcsolódni egymással, élményeket megosztani és kérdéseket feltenni az őket érintő fontosabb témákban. Az általam vezetett csoportok fókuszában a kiégés és a stresszkezelés, illetve a siker és kudarc témakörei szerepeltek.

Társszerző, szakfordító, olvasószerkesztő (Károli Gáspár Református Egyetem BTK Pszichológiai Intézet )
2017 – 2020
Egy olyan kutatási projekt megvalósításában vettem részt, amely poszterként került bemutatásra a Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlésén Debrecenben (2019).: Várandósság alatti egészségi és lelkiállapot, valamint az intrauterin kötődés összefüggései (szerzők: Péteri Szilvia, Üveges Anna, Vaculčiaková Agnesa, Tanyi Zsuzsanna, Kövi Zsuzsanna). A módosult tudatállapotok kapcsán társszerzője vagyok egy tudományos cikknek: Szummer, Cs., Horváth L., Szabó A., Üveges A. (2019). Dreaming consciousness in fenomenology and daseinanalysis. Daseinsanalyse – Jahrbuch für phänomenologische Anthropologie und Psychotherapie, 35(1), pp. 1-7.

Szakmai gyakorlat (Lélekkel az Egészségért Alapítvány)
2020. szeptember-2020. december

Az Alapítvány fő profilja a munkahelyi egészségfejlesztés, melyet pszichoedukatív anyagok elkészítésével, iskolai egészségpszichológiai programokon történő megfigyelői, asszisztensi tevékenységgel, egyéni konzultáció vezetésével segítettem.

Szakmai gyakorlat (Semmelweis Egyetem Transzplantációs- és Gasztroenterológiai Intézet Pancreas Részlege)
2021. március-2021. május

A Klinikán egészségpszichológiai profilú feladatvégzéssel, többek között az osztályon kezelt páciensekkel felvett első interjúval, műtéti felkészítés céljából történő szupportív beszélgetéssel támogattam az osztályon dolgozó szakpszichológusok és szakorvosok munkáját.