CIKKEK, INTERJÚK

Magyarországi Református Egyház/Médiumok/Hírek

Ragaszkodom, tehát vagyok?

Ezúttal a gyűjtőszenvedélyről, illetve általában a függőségek testi-lelki összefüggéseiről kérdezett Ivády Zsuzsa újságíró. Hála és köszönet érte. Részlet az interjúból: „A függőség alapja – legyen annak tárgya bármi – egy belső traumatikus tapasztalás, aminek a fájdalma elől úgy tudunk elmenekülni és annak újbóli átélése ellen védekezni, hogy távol tartjuk magunkat az érzéseinktől, a valóságtól. Ehhez, amíg nem történt meg a belső feldolgozás, külső dologhoz fogunk nyúlni. A fogyasztói kultúra hatása az is, hogy a függőségből úgy próbál kivezetni, hogy átszoktat egy másikra. Ez az ördögi kör addig tart, amíg a sebzettségünk is velünk, jobban mondva bennünk van. Minél jobban elszigetelődünk és elzárjuk az érzéseinket, minél több a feldolgozatlan, rendezetlen ügyünk, annál több dolog halmozódik fel a lelkünkben, amit a környezetünk is tükröz. Az otthonunk azt az érzelmi felhalmozódást, „torlaszt” képezi le, ami bennünk van.”

Virág háttérbe

HVG Extra Pszichológia Magazin

Életrajzi miniporté a HVG Extra Pszichológia Magazinban (2024/2)

Egy picit meséltem… Most arról, amit jelenlegi tudásom, érzéseim szerint az életemnek nevezek. A HVG Extra Pszichológia Magazin pedig – meghatódásomra – leközölte egy életrajzi jellegű miniportréban Balla István újságíró tollából.
„Egy koravén lélek lakozott abban a sokat táncoló, éneklő és rajzoló kislányban, akire emlékszem, aki én voltam. A művészet, a mozgás és a szereplés fontos utat és egyben kiutat is jelentett nekem ahhoz, hogy kifejezzem magam. Később pedig ösztönösen ráálltam arra, hogy az ebből a helyzetből eredő fájdalomból, ami leginkább a szülőföldem akkori hirtelen elhagyásából és apukám elvesztéséből fakadt, lehet valami jót teremtsek. Mélyen, talán ösztönösen is úgy éreztem, hogy a saját gyógyulástörténetemen keresztül hosszú távon adhatok olyasmit másoknak, amiből épülni lehet, ami emel, ami gyógyít.” (Részlet a cikkbe öntött interjúból)
Hálásan köszönöm az inspiráló beszélgetést Balla Istvánnak és a HVG Extra Pszichológia Magazinnak.

Megtisztelő, hogy az Örök Gyerekek portrésorozatban Majercsik Krisztina játéktervező és R. Takács Richárd humorista munkássága mellett az én bontakozóm is helyet kaphatott. (A velem készült interjút a Magazin 63. oldalon találjátok.)

Virág háttérbe

KÉPMÁS Magazin

Egy kis interjú szeretettel Mindenkinek, akit érdekel…

A Képmás magazin újságírója kérdezett egy a izgalmas témában. Ottlik Judit tollából olvashattok egy cikket arról, hogyan forduljunk a nyaralás utáni lehangoltságunkhoz – ha ez az állapot elér minket…
Nagyon köszönöm a bizalmat Képmás Magazin és az inspiráló beszélgetést Veled, Judit.

Megjelent az első (trauma)írásom a Képmás magazin oldalán.

„Tizenöt év kellett a testemnek, hogy épülni kezdjen a traumából.
S összesen negyed évszázad, hogy a váratlan veszteségélmények és az ezekből következő gyász hatására visszataláljak a spontán feltörő emlékeimhez (…) Mert van bennem egy élet, amely a maga teljességében élni akar – szabadon, nem a múlt szorongató árnyékában. ”

Szeretettel Nektek.
Hálásan köszönöm Gedainé Kölnei Líviának a bátorítást, az iránymutatásokat, Fodor Krisztinának pedig a háttérdrukkot.

Virág háttérbe
Virág háttérbe

Megjelent egy újabb (trauma)írásom a Képmás magazin oldalán.

„Nem kifogás vagy puszta mítosz a modernizálódás, a felgyorsult életforma. Jelenkori kultúránk annak páratlan sokszínűségével, dinamizmusával együtt könyörtelen mércéket is elénk állít; a ma ideálisnak, „normálisnak” vélt emberkép eléréséhez szükséges elvárások mélyen behatolnak a privát szféránkba, megkérdőjelezve elfogadhatóságunkat, szerethetőségünket. Materiális szinten gyarapodunk, tágulunk, lelki szinten szűkülünk, szinte belefulladunk abba a „szép új világba”, amelyben a bizonytalansággal együtt a komplexitás is növekszik.
(…) Traumára hangolt életformára nevel a társadalom: a hirtelen, túl sok(k) hatás megemésztése egyfelől értelmetlen és kártékony, másfelől igen megterhelő, kiváltképp akkor, ha a beérkező hatással szemben tehetetlennek, védtelennek érezzük magunkat.
Ez arra ösztönöz minket, hogy felfedezzük a visszatalálás módjait önmagunkhoz, testünk egészséges ösztönrendszeréhez, az együttérzéshez önmagunkkal – vagyis mindez az egyensúly felé mozdulásra sarkall.”

Szeretettel Nektek.
Hálásan köszönöm Képmás magazin és Gedainé Kölnei Lívia.

További cikkek, interjúk

Index.hu - Interjú

A személyiségzavarral élők köztünk vannak, de hogy ismerjük fel őket? (2023. 08. 22.)

Index.hu - Interjú

Karácsonykor három napig jók vagyunk, de mi jön utána? (2023. 12. 15.)

Üveges Anna

Mindset Pszichológiai Szaklap

A psziché sakkjátszmája: egy éve tart az orosz-ukrán háború (2023. 02. 24.)

Pénzcentrum

A nárcisztikus és borderline személyiségzavarokról (2023. 05.09.)

Pharmindex Pszichiátria Rovat

Az emberek 5-15 százaléka küzd valamilyen személyiségzavarral (2023. 05.10.)

További publikációk

* Péteri Szilvia, Üveges Anna, Vaculčiaková Agnesa, Tanyi Zsuzsanna, Kövi Zsuzsanna (mentor)
Várandósság alatti egészségi és lelkiállapot, valamint az intrauterin kötődés összefüggései A Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlésének Poszter Szekciója (2019)

* Szummer, Cs., Horváth L., Szabó A., Üveges A. (2019). Dreaming consciousness in fenomenology and daseinanalysis. Daseinsanalyse – Jahrbuch für phänomenologische Anthropologie und Psychotherapie, 35(1), pp. 1-7. (itt megtekintheted: Link)

* Indries Krisztián és Szummer Csaba, Freud és a felkelő nap országa, Károli Könyvek/L’Harmattan Kft., 2018 – Az első magyar nyelven napvilágot látott könyv amelyik a pszichoanalízis és a japán kultúra rendkívüli találkozásáról szól fülszövegét én fordítottam angol nyelvre.

Virág háttérbe